Spotkania: środa: 14.30 

Fascynująca fizyka

Pierwsze nasze działanie to przygotowanie "pola" działania.

Jak i kiedy to się odbywało możecie przeczytać i zobaczyć w Aktualnościach"Ferie 2011"


Po wielkim sprzątaniu przyszedł czas na doświadczenia.

Na pierwszy ogień poszła elektrostatyka.

Chcieliśmy sprawdzić jak elektryzują się ciała przez tarcie, jak oddziałują ze sobą ciała naelektryzowane, jak zachowują się izolatory a jak przewodniki. Do czego służy elektroskop i czy uda nam się zbdować proste "urządzenie" do badania ciał naelektryzowanych. Ale niestety nikt nie chciał się zgodzić na to aby być wykorzystanym do doświadczenia, o który opowiadała nam na początku spotkania pani Ewa Pluta. "Dopiero około 300 lat temu ludzie próbowali dowiedzieć się więcej o elektryczności pomimo tego, że wiedzieli o niej i o niektórych jej efektach od tysięcy lat. Niektóre zjawiska wykorzystywali jedynie dla zabawy. Jedna z takich zabaw polegała na tym, że zawieszano człowieka nad ziemią i "ładowano" ładunkiem elektrycznym przez pocieranie jego suchego ubrania aż do momentu, gdy jego włosy stawały dęba lub iskry przeskakiwały z niego na ziemię". Na większość pytań udało nam się odpowiedzieć i wykonane doświadczenia rozwiały nasze wątpliwości. Nie ma to jak sprawdzić pewne teorie "własnoręcznie". Zdjęcia z tego spotkania możecie obejrzeć w Galerii "nasze doświadczenia".

Na jednym z kolejnych spotkań zajmowaliśmy się magnetyzmem.

Sprawdzaliśmy doświadczalnie jak to jest z magnesami, jak zachowują się igły magnetyczne w polu magnetycznym Ziemi, a jak w polu magnetycznym wokół magnesu, jak układają sie opiłki żelaza na kartce, pod którą leży magnes. Jak magnesy oddziałują ze sobą i z innymi ciałami. Czy można namagnesować każdy rodzaj metalu. Jak zwykle zdjęcia z doświadczeń umieściliśmy w Galerii. Koniecznie je obejrzyjcie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Strona wykonana w ramach zajęć w projekcie "Studia podyplomowe dla nauczycieli fizyki w zakresie doskonalenia działalności pozalekcyjnej"
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (www.efs.gov.pl)